اخبار,اخبارعلمی,یائسگی زنان


اخبار علمی - در یک پژوهش ادعا شد:
مردان مسؤول یائسگی زنان هستند!

گروهی از دانشمندان دانشگاه مک مستر می‌گویند فقدان تولید مثل به دلیل رفتارهای مردان است که به بروز یائسگی در زنان می‌انجامد، لذا مردان را می‌توان مسؤول بروز یائسگی در زنان دانست.

به گزارش  ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، در این پژوهش، یائسگی پیامد ناخواسته‌ای است که به‌ علت ترجیح و رغبت مردان به زنان جوان‌تر ایجاد می‌شود.

پژوهش‌ها بر این اصل استوار بوده که یائسگی از تداوم تولید‌مثل جلوگیری می‌کند، ولی پژوهشگران این دانشگاه نتیجه‌گیری کرده‌اند که این فقدان تولیدمثل است که به ‌بروز یائسگی می‌انجامد.

پژوهشگران دریافته‌اند که با گذشت ‌زمان، رقابت در میان مردان تمام سنین در یافتن همسر جوان‌تر سبب شده‌ است شانس تولیدمثل در زنان سالمند‌تر به مقیاس وسیع کاهش یابد. فشارهای انتخاب ‌طبیعی بر بقای حیات گونه‌ها از طریق تناسب فردی استوار است و به این جهت در عین ‌حال که احتمال تولیدمثل بسیار زیاد است، از باروری در زنان نیز حفاظت می‌شود.

به گفته این محققان، یائسگی از جهاتی شبیه پیری است ولی متفاوت از آن نیز هست؛ زیرا مانند یک جریان همه یا هیچ است که به‌ علت مبارزه در یافتن همسر ‌جوان‌تر با شتاب پیش ‌می‌رود. اگرچه اعتقاد بر آن است که یائسگی منحصراً در انسان دیده می‌شود، ولی هنوز کسی نتوانسته است توجیه رضایت‌بخشی برای علت بروز آن عرضه کند.

پژوهشگران در این بررسی از انگاره‌های کامپیوتری استفاده کرده‌اند که نشان ‌می‌دهد چگونه ترجیح مرد دریافتن همسر جوان‌تر ممکن ‌است به ‌انباشت موتاسیون‌هایی (جهش‌هایی) منتهی شود که برای باروری زن دارای آثار مخرب است و در نتیجه به ‌ایجاد دوره‌ یائسگی منتهی می‌شود.

این پژوهشگران می‌گویند: این سوال پیش می‌آید که جای ناباروری در تکامل کجاست؟ ناباروری، خلاف اصل کلی انتخاب طبیعی است. در انتخاب طبیعی، باروری و تولیدمثل جا دارد و برای توقف باروری، جایی نیست.

در این نظریه آمده‌ است که اگر زنان نیز مانند مردان تولیدمثل می‌کردند و مردان به همسران سالمند خود رغبت نشان می‌دادند، زنان نیز می‌توانستند مانند مردان در تمام مدت عمر خود قدرت باروری داشته باشند.

نتیجه این پژوهش در PLOS Computational Biology 2013 منتشر شده است.
   اخبار  علمی - ایسناتاريخ : | | نویسنده : mrpatogh |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.